Světlo v interiéru jako funkční šperk
V dnešní době už bereme světlo jako samozřejmost a proto se nad tím jak na nás působí správně zvolené osvětlení ani moc nepozastavujeme. Přitom zdroje světla mají velký vliv na to, jak bude nakonec interiér vypadat a jak se v něm budeme cítit. Pokud zvolíme nevhodné osvětlení, můžeme zkazit celkový dojem i z toho nejkrásnějšího a klidně i draze zařízeného interiéru. Osvětlení totiž neplní jen svou praktickou funkci, ale také estetickou. Pěkné svítidlo může vedle jednoduchého nábytku vypadat přímo jako šperk a posunout vnímání celého prostoru na zcela jinou úroveň.
Proto je důležité nebrat výběr vhodných zdrojů světla na lehkou váhu. Abychom vám to trochu usnadnili, máme pro vás pár cenných rad, které vám mohou pomoci zorientovat se v tomto nelehkém úkolu.
Interiéry vypadají zajímavěji, když mají více zdrojů světla. Jak už bylo řečeno, v rámci designu je světlo velmi důležité. Pomáhá nám skrýt slabá místa nebo na některé detaily naopak upozornit. Pracujeme s ním tedy podobně jako s barvami a zvláštní pozornost věnujeme také teplotě osvětlení. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré.
Na obrázku níže můžete vidět co udělá s jedním interiérem různá teplota světla.
Dalším důležitým aspektem je, aby prostor fungoval, jak ve světle přirozeném, tak i po setmění. Velký význam mají použité barvy v interiéru a druh činnosti, který tam budeme vykonávat. Stejně zásadní je i jestli máme rádi hodně světla nebo volíme raději šero. Toto vše ovlivňuje výběr vhodného umělého osvětlení a hlavně jeho intenzitu. Proto si dávejte pozor i na svítivost uváděnou v lumenech (lm). To, jak světlo vypadá ještě neznamená, že musí plnit svou funkci!
V každé místnosti bychom měli mít několik zdrojů světla, které je možné střídat nebo kombinovat podle druhu momentální činnosti a podle nálady jakou chceme navodit. Jako první bychom měli zvolit svítidlo hlavní, které bude dostatečně silné a k němu přidat světla doplňková jako například lampičky, lampy, LED pásky atd.
Světelný zdroj by měl být všude tam, kde potřebujeme dobře vidět. Ať už se jedná o chodbu, kuchyňskou linku, pracovní či jídelní stůl. Pokud máme nižší stropy měli bychom volit spíš světla přisazená, pokud vysoké, volíme světla závěsná.
Nyní si probereme osvětlení z pohledu jednotlivých místností.
V kuchyni se hlavně pracuje a proto zde potřebujeme dostatečné zdroje světla hlavně na pracovní ploše, která se dělí na zóny přípravnou, mycí a varnou. V těchto zónách potřebujeme světlo, které se nejvíce podobá světlu dennímu. Nejčastěji se používají LED pásky nebo lineární zářivky v neutrální barvě. Nad jídelním stolem volíme osvětlení náladové, spíš teplejší, při kterém můžeme v klidu stolovat nebo si užívat konverzace.
V dětském pokoji by jsme se měli vyhnout studenému světlu. Jelikož se děti vyvíjí a nevhodné osvětlení jim může způsobit poškození zraku nebo další zdravotní potíže. (viz článek o vlivu světla na lidské zdraví) Světlo hlavní nám dostatečně osvítí hrací prostor. Kdežto světla doplňková se hodí například ve večerních hodinách, kdy potřebujeme světlo tlumené. Nezapomeňte tedy osvítit pokoj vhodnými lampami. Na pracovní stůl použijeme lampu, která se svou svítivostí nejvíce podobá dennímu světlu a při práci neoslňuje.
Do ložnice chodíme především odpočívat, proto by tam měla být světla, která dokáží podtrhnout atmosféru. Základem jako v každé místnosti je světlo hlavní, které vám pomůže vybrat ve skříni ideálně složený outfit. Dále pak umísťujeme světla přidružená s menším jasem. Na nočním stolku by neměla chybět lampička, která by neměla vás ani vašeho partnera oslňovat. Nejlépe se stínítkem nebo na rameni, kdy si můžete sami určit intenzitu a směr světla.
V obývacím pokoji by mělo být opět hlavní světlo, lampy nebo světla podhledová. Při relaxaci či čtení knihy v křesle se výborně hodí stojací lampa. Dále můžeme mít na komodě či přídavném stolku stolní lampu. U televize by měla být také možnost rozsvítit náladové světlo. Našim očím nedělá dobře velký kontrast tmavého pozadí a záře, kterou televize vydává. Ideální jsou LED pásky okolo televize či lampa.
Rozhodně se nebojte, že pokud se budete uvedenými radami řídit, budete mít v interiéru světla příliš. Naopak, budete mít aspoň na výběr, které světlo chcete právě použít a tím měnit atmosféru celého prostoru.
A jaká je naše poslední rada? Pamatujte, že rozmístění nábytku a osvětlení je lepší znát před realizací elektroinstalace. Ušetří vám to spousty problémů a interiér pak nebudou kazit všude ležící prodlužovací kabely. Pokud si nevíte rady nebo nechcete udělat chybu, nebojte se na nás obrátit. Rády Vám pomůžeme.
Zdroj foto: www.profilighting.cz, www.svet-svitidel.cz